Trochu lepší svět - století skautingu

Trochu lepší svět, oslava sta let skautingu, umění, expozice, pocit, že někam patříš, jednodenní cíl výletu do Prahy. Co má tohle společného?

Na oslavu sta let skautingu se koná mnohé, ale pro skauty i veřejnost existuje shrnutí, které celých sto let dává dohromady a představuje. Přes celé kalendářní jaro je k vidění v Muzeu hlavního města Prahy jedinečná výstava a ve vybrané dny lákají i doprovodné programy. Skautská výstava má i příznačný název „Trochu lepší svět – století skautingu“ a má být prostředkem, který zachytí skauting takový, jaký je.

Výstava je rozdělena do několika částí. V úvodu je návštěvník seznámen s posláním skautingu, s výchovnou metodou a dozví se, na čem to vlastně celé stojí. Neskauti tak snadno pochopí, v co skauti věří a co je do skautu tak táhne. U vysvětlení, co je to skautská přezdívka, je nainstalována velká bílá deska s červeným mrakem jmen, protože každý skaut tam může napsat tu svoji. Když je návštěvník podepsán a dostatečně pokochán, může si přečíst o slavných českých skautech, o skautech v odboji proti totalitě a o památnících, které velké činy skautů připomínají.

Hned za rohem čeká překvapení – krásně vybavená klubovna a část, kde skauti představují prvek jim nejbližší – hru ve všech podobách. Výstava je interaktivní, návštěvníci si mohou jednoduchou hru zkusit, vyluštit zprávu v morseovce nebo psát a kreslit do návštěvní knihy, která leží na stole v klubovně. Skrz celotáborové hry se výstava přesouvá k představování tábora, stanů a života v přírodě. Nechybí šátky z Jamboree ani nakouknutí na hvězdnou oblohu.

Po vlastním zhlédnutí výstavu hodnotím jako podařenou, ačkoli jako skautka většinu věcí znám jako své boty a nového pro mě bylo jen málo. Expozice ale dobře plní funkci reprezentační a skauting se v ní odráží ve svém nejlepším světle. Poměr cena/kvalita se vyplatí, neváhejte proto vzít družinu či oddíl a vyrazte se na ni podívat!

Tady jsou další informace, termíny doprovodných programů atp.

Ivča