Trachtace Obrázků Pohyblivých

Tradiční filmový festival pořádaný vždy na začátku kalendářního roku letos opět nezklamal a nasadil pomyslnou laťku opět o kousek výše! Zajímá-li vás, jaký byl TOP letos, čtěte dále.

Musím přiznat, že na TOP jsem se letos opravdu těšil, zvláště když jsem předchozí tři ročníky vynechal. Tématem letošního ročníku bylo ROZHODNUTÍ. Jako správný filmový fanoušek jsem se dopředu připravil a své filmy jsem si vybral z webových stránek akce, mimochodem velmi vkusných a pěkně udělaných. Na samotnou akci jsem dorazil včas, stihl jsem si tak zabrat skvělé místo v křesle a už jsem se pomalu těšil na to, jaké myšlenky mi letošní filmy vloží do hlavy k přemýšlení. Hlavním trhákem pro mě od začátku byly experimenty na lidech, drogy a eutanázie. Na akci jsem vydržel opravdu od první do poslední minuty, celkem tedy sedm filmů na různá témata, vždy s podtitulem rozhodnutí.

Pokud bych měl zmínit filmy, které vřele doporučuji, určitě začnu vrcholem celého dne, což pro mě byl film Die Welle (v českém překladu je to uváděno jako „Náš vůdce“), pro mě navždy jako Vlna. Film o pokusu učitele a studentů o napodobení prvků autokracie, který se celý hodně vymkl z kontroly všech zúčastněných. Na druhé místo řadím film Experiment, který byl o sledování pokusu na skupině dospělých lidí uzavřených na čtrnáct dní do laboratoře za účelem simulace vězeňského prostředí. Třetím snímkem, který stálo zato vidět, byl dokument o eutanázii z dílny Terryho Pratchetta pod názvem Choosing to Die, u kterého mnohým tekly slzy. Zkrátka filmy, které mě opravdu oslovily.

Organizátoři opět projevili velký cit při výběru filmů a dali si opravdu záležet, aby to byly opravdu vytříbené kousky. Ostatně, když se podívám na průběh dne a organizaci na místě, bylo vše do nejmenších detailů propracované - od programů, které nás ráno čekaly na místech sezení, po roznášení kávy z dílny kafémistra Swiště. Velký rozdíl od minulých ročníků je samozřejmě i samotné pohodlí klubovny střediska Karla Šimka, moc dobře si totiž pamatuji na dřívější ročníky v té nepříjemné zimě ještě ve staré klubovně. Pokud se zaměřím na negativa TOPu, nebude jich letos mnoho. Možná drobné posuny oproti původně stanoveným časům promítání, což sice nevadilo těm, kteří byli na akci celou dobu, ale mohlo to nepříjemně překvapit ty z vás, kteří chtěli dorazit jen na určitý film. Pro mě osobně pak byl zklamáním i půlnoční „horor“, ovšem, je to přece jen věc názoru.

O tom, že byl TOP velkým úspěchem (nic jiného jsem však ani nečekal) může hovořit i účast, která se odhaduje na 45 - 50 lidí, kteří se za celý den v obou sálech prostřídali. Nezbývá než poděkovat Fugasovi, Okounovi a Náhlovi za skvěle připravenou akci, už teď se těším, jaké téma pro nás bude připraveno na rok 2013.