Úspěšná akce Setkání vůdců 2012 - dojmy z akce

Setkání vůdců 2012 bylo dozajista největším vzdělávacím setkáním všech vedoucích oddílů, roverů a jiných činovníků v našem skautském kraji za poslední roky, ne-li největší setkání od obnovy skautingu v roce 1990. Jak se akce povedla a jak ji hodnotí jedna účastnice a jeden organizátor se dozvíte v tomto článku.

Jak hodnotí akci Maruška Chroustová (středisko Karla Šimka, 4. roj světlušek), která jela na akci jako účastník:

100 let skautingu v Čechách je jen jednou a tedy je nutno to pořádně oslavit.  Jak jinak to oslavit než nabitým víkendem, na kterém se mísí vzdělávací semináře a oddychové aktivity a oslava.

Vše začalo v pátek večer zahájením a pokračovalo výběrem z různých spíše odpočinkových aktivit. V sobotu dopoledne nám byly představeny vzdělávací kurzy, na které bychom mohli – měli poslat naše rádce a členy oddílu.  Musím říct, že bylo z čeho vybírat. A odpoledne to vše pořádně začalo! Jeden blok za druhým. V každém bloku bylo plno zajímavých a užitečných seminářů. Ale co si vybrat?! Něco co bude užitečné a zajímavé pro mě a pro mou činnost v oddíle, nebo to co mě jen zajímá. Přiznávám, že mi je líto, že jsem si nenašla čas jít na některou rukodělku nebo podobnou činnost. Možná by bylo fajn, kdyby byl jeden blok udělán pouze z těchto odpočinkových, tvořivých a lehkých aktivit. Na večer byl pro nás připraven koncert orchestru ze ZUŠ. Hráli jak filmovou hudbu, tak i další klasičtější skladby. Večerní oslava pokračovala koncertem ještě dvou dalších kapel.

Ráno bohužel hodně účastníků odjelo a nebyly tam tak na závěrečný sportovní turnaj. Turnaj se konal ve třech disciplínách. A to v ringu, pin-pongu a florbalu. Turnaj byl pěkným zpestřením a myslím, že si to všichni náležitě užili. Nakonec se konalo ukončení celého víkendu s vyhlášením celovíkendové hry a turnaje. A pak už zase zpátky domů, do školy, do práce – návrat do reality.

Jak hodnotí akci Martin Pavlík – Světluška (středisko Karla Šimka, 18. smečka vlčat), který se podílel na organizování akce:

Jako účastník opravdu velkého počtu podobných akcí celostátního měřítka, vzdělávacích kurzů apod. jsem byl z akce opravdu nadšený a neříkám to jen proto, že jsem se podílel na pořádání této akce. Vzhledem k tomu, že vím, jak skautští vedoucí fungují, vím, že nemají mnoho času, spoustu času ze svého volna věnují skautingu, berou si na to dovolenou a mnohdy je to stojí nejen úsilí, ale i osobní peníze, tak jsem rád, kolik se nás na akci sešlo. Celkově se na akci sjelo přes 170 účastníků, organizátorů a lektorů. Jiné skautské kraje (slovy mnoha lektorů z jiných krajů) nám můžou jen závidět, jaký zájem o akci byl. Proto je myslím skvělé, když se podobná akce pořádá přímo v našem kraji, člověk tedy nemusí nikam daleko jezdit, což bývá často překážkou. V nabídce bylo skoro 100 programů, večerní koncerty, sportovní turnaj, čajovna, promítání skautských filmů a mnohé další.

I přes to, jak dobrá akce byla, mě mrzí, že se zúčastnilo jen 16 lidí z Hradce Králové, z toho celá polovina ze střediska Karla Šimka. Některá střediska se bohužel nezúčastnila vůbec. Tajně doufám, že až se bude akce opakovat (snad to bude za dva roky), sjede se nás tam z Hradce Králové přeci jen více. Byla by škoda, kdyby tomu tak nebylo. I tak moc díky těm, kteří reprezentovali hradecký skauting, a věřím, že si to užili stejně, jako já.